FIVE FINGERS

Buty FIVE FINGERS – Czy są WYGODNE? I jak się w nich BIEGA?

Five fingers to pięcioplaczaste buty.

Moje pierwsze spotkanie z five fingers (VFF) miało miejsce już w 2015 roku (zobacz tutaj). Od tej pory cały czas chodzę i biegam w tych butach.

Głównym założeniem budowy five fingers jest chodzenie, czy bieganie jak najbardziej zbliżone do poruszania się jak na boso. Buty zatem są mięciutkie, a na podeszwy mają kształt „poduszeczek”.

 

Bieganie czy chodzenie?

VFF są dostępne w różnych wariantach  w zależności od tego do czego mają być przeznaczone. Ja sama posiadam 5 par tych butów, z czego jedne są do chodzenia (choć biegałam też w nich trochę), trzy pary do biegania po asfalcie i jedna do biegania w terenie (z nieco sztywniejszą i grubszą podeszwą).

 

five fingers
moja kolekcja 🙂

Z pozoru buty wyglądają podobnie, ale są między nimi znaczne różnice. Tak więc jeśli już będziecie kupować, to warto warto wybrać odpowiednią opcję.

 

Czy są wygodne?

I tak i nie 🙂 Pierwsze wrażenie jest takie, że buty są bardzo wygodne, bo… bo są! Jednak zanim zaczniesz w nich chodzić, czy biegać, potrzeba trochę czasu.

Jeśli założysz je pierwszy raz i pochodzisz w nich godzinę – na pewno będą Cię bardzo boleć stopy, a także ścięgna nóg. A to dlatego, że używając five fingers nasza stopa jest bardzo ruchoma i zostają poruszone – do tej pory usztywnione – obszary.

Zatem są wygodne, ale trzeba się do nich stopniowo przyzwyczajać. Jednocześnie z uwagi na cienką podeszwę – czuć każdy kamyczek 🙂

 

five fingers
podeszwy butów – ps. to czarne to nie brud, tylko taki design podeszwy 🙂

 

Czy dobrze się w nich biega?

Podobno są osoby, które w VFF biegają nawet maratony. Ja przebiegłam w five fingers dwa półmaratony i zapewniam Cię, że nie były to łatwe biegi.

Zatem moim zdaniem, są to super buty na pobieganie do 10 km, może kilkanaście. Jednak chyba nie więcej, a i to po odpowiednim przygotowaniu i przyzwyczajeniu stopy do biegania naturalnego.

Za to na pewno te buty można polecić do krótkich treningów, np. interwałów, bo mają fajną przyczepność.

 

Czy jest w nich zimno?

Latem można w VFF biegać praktycznie przy każdej pogodzie bo i tak jest ciepło. Jeśli chodzi o pozostałe pory roku ja biegam praktycznie przez cały rok. Jednak w jesienne, zimowe czy wiosenne dni, nie polecam VFF podczas deszczu czy po mokrym śniegu – w sekundę buty są mokre i to tak jakby bosą stopą  biegać po zimnie.

Jednocześnie, nawet zimą, jeśli śnieg jest ubity, to naprawdę świetnie się po nim biega w five fingers 🙂

Zobacz też: STRES przed STARTEM w biegu? Zastosuj ten prosty TRIK!